Mezoterapia igłowa to podanie sposobem gęstej iniekcji do skóry substancji aktywnych, jednoskładnikowych lub wieloskładnikowych (tzw. koktajli), zawierających np. witaminy, aminokwasy, kwas hialuronowy, mikro i makro elementy, lub osocze bogatopłytkowe. Nakłuwanie, oraz podane składniki pobudzają produkcję kolagenu w skórze, nawilżają, poprawiają wygląd i opóźniają pojawienie się zmian związanych ze starzeniem się skóry.
Biostymulatory również podawane są sposobem iniekcji w wybrane miejsca, wg ściśle określonych procedur zabiegowych. Biostymulatory, to preparaty silnie pobudzające naturalne mechanizmy do przebudowy skóry i tkanek podskórnych, do tworzenia się nowych włókien kolagenowych i elastyny. Niektóre biostymulatory, oprócz właściwości stymulujących naturalną regenerację tkanek, mają również właściwości wypełniające. Na efekty trzeba poczekać dłużej bo ok. 4 – 6 miesięcy, ale uzyskuje się naturalny wygląd bez przerysowania, bez sztucznych substancji w tkankach. Tego typu terapia pozwala cieszyć się dobrym wyglądem nawet kilka lat. Do biostymulatorów zaliczamy preparaty z kwasem L-polimlekowym i DL polimlekowym, z hydroksyapatytem wapnia, tropokolagen typu I, polikaprolakton, oraz biostymulatory autologiczne np.osocze bogatopłytkowe, fibryna.
Zabieg mezoterapii igłowej / biostymulatory wykonuje doświadczony lekarz medycyny estetycznej, który indywidualnie dobiera odpowiedni preparat do potrzeb pacjenta. Przed zabiegiem zawsze jest przeprowadzana konsultacja, gdzie są omawiane możliwe rezultaty, przeciwskazania i zalecenia po zabiegowe.
Czas trwania zabiegu to około 30-45 minut. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Częstotliwość i ilość zabiegów mezoterapii igłowej lub podania biostymulatorów jest ustalana wspólnie z lekarzem, w zależności od problemu i indywidualnych potrzeb klienta.
Efekty zabiegów nie są widoczne natychmiast, ale będą się zmieniać z czasem (np. efekt nawilżenia jest widoczny już po kilku godzinach, pogrubienie, wypełnienie ubytków skóry po ok. 3-4 miesiącach od zabiegu). Zwykle rezultat zabiegu lub serii zabiegów utrzymuje się od 6-24 miesięcy do nawet kilku lat (w zależności od użytego preparatu, diety, metabolizmu, przebytych chorób i stanów zapalnych w organizmie pacjenta).