Nadpotliwość to problem, z którym zmaga się wielu ludzi. Ta przypadłość może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. Na szczęście medycyna idzie naprzód, a leczenie nadpotliwości botoksem stało się skuteczną i popularną opcją terapeutyczną. Ale dlaczego tak właściwie ten zabieg sprawdza się w walce z nadmiernym poceniem się?
Nadpotliwość – kiedy występuje?
Zacznijmy od zrozumienia, czym jest nadpotliwość. To stan, w którym gruczoły potowe produkują więcej potu, niż jest to konieczne do regulacji temperatury ciała. Nadmierna potliwość najczęściej występuje w okolicach pach, dłoni i stóp, choć może dotyczyć również innych obszarów ciała. Przyczyn tego schorzenia może być wiele – od czynników genetycznych, przez zaburzenia hormonalne, po określone choroby lub działania niepożądane niektórych leków.
Dla osób zmagających się z tą przypadłością, nadpotliwość jest nie tylko niekomfortowa fizycznie, ale także może prowadzić do poważnych konsekwencji psychologicznych i społecznych. Mokre plamy na ubraniach, nieświeża woń, a nawet potówki na dłoniach czy stopach – to wszystko źródła stresu, zawstydzenia i obniżonej samooceny. Niektórzy izolują się od otoczenia, unikając bliskich kontaktów międzyludzkich.
Jak botoks pomaga w walce z nadpotliwością?
Toksyna botulinowa, gdy zostanie wstrzyknięta w okolice gruczołów potowych, blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. W efekcie gruczoły nie otrzymują sygnałów z systemu nerwowego, przez co przestają produkować pot. Zabieg ten jest precyzyjny i skuteczny – botoks działa wyłącznie na obszary, w które został wstrzyknięty, nie wpływając na inne okolice ciała.
Skuteczność terapii botoksem w leczeniu nadpotliwości została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych. Wyniki pokazują, że u większości pacjentów pocenie się zmniejsza nawet o 80-90% w obszarach objętych zabiegiem. Co ważne, efekty utrzymują się przez około 6-9 miesięcy, po czym konieczne jest wykonanie kolejnej iniekcji.
Warto podkreślić, że terapia ta praktycznie nie powoduje efektów ubocznych. Oczywiście niewielki dyskomfort czy zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia są typowe, ale poważniejsze reakcje zdarzają się niezwykle rzadko. Zabieg botoksem można uznać za bezpieczny i dobrze tolerowany przez pacjentów.
Szybki efekt
Kolejną zaletą leczenia nadpotliwości botoksem jest jego stosunkowo szybka i prosta procedura wykonywania. Sam zabieg trwa zwykle od 30 do 60 minut, i jest wykonywany po znieczuleniu miejsc gdzie będzie podawany botox. Po zabiegu, pacjent może wrócić do normalnej aktywności niemal natychmiast po jego zakończeniu. Nie jest wymagana rekonwalescencja.